V sobotu 11. 5. pořádal spolek RESTART v součinnosti s městysem Jedovnice přírodovědnou exkurzi v lokalitě Nad Floriánkem. Přes dvacet účastníků exkurze vyrazilo od potoka u čističky vzhůru na stráně.
Odborným průvodcem nám byl pan ing. Vilém Jurek z Českého svazu ochránců přírody ONYX, který pracuje jako manažer lokalit v rámci projektu LIFE SouthMoravia. Exkurze navazovala na setkání s panem Jurkem na schůzce rady městyse a také na článek ve Zpravodaji z března letošního roku.
Na začátku nám pan Jurek vysvětlil, čím je tato krajina významná. Jde o unikátní geologické složení podloží, kdy se v této lokalitě vyskytuje jak břidlice z Drahanské vrchoviny, tak vápenec z Moravského krasu. Zásaditá i kyselá půda. Tím vznikl vzácný biotop suchých trávníků, tzv. stepí s výskytem specifických botanických a živočišných druhů.
Celé toto šestihektarové území, které se táhne v našem katastru za čističkou odpadních vod směrem
k Rudickému propadání, bylo zařazeno mezi šest jihomoravských významných lokalit v rámci evropského projektu LIFE SouthMoravia. Ochranu těchto lokalit realizuje v rámci projektu Základní organizace Českého svazu ochránců přírody ONYX spolu se svými partnery a Správou CHKO Moravský Kras.
Pan Jurek nám na historických mapách ukázal, jak se tato krajina v průběhu staletí měnila. V minulosti zde bylo více drobných políček, louček na seno a pastvin. Suché trávníky a lesní stepi nyní trpí zarůstáním dřevin, jako je růže, trnka, hloh nebo bez. Problémem jsou invazivní druhy rostlin jako zlatobýl kanadský nebo expanzivní třtina křovištní. Cílem projektu je vyvinout systém hospodaření pomocí tradičních zemědělských postupů, obnova degradovaných trávníků, odstraňování náletů a keřů a obnova pastvy v kombinaci s ručním kosením.
Zastavili jsme se u výzkumných klecí, kde sleduje Botanický ústav Akademie věd rozdíl mezi skladbou porostu uvnitř klece, která je bez péče v porovnáním s okolím, kde probíhá pastva. Postupným zaváděním pastvy se krajina po malých krůčcích vrací ke svému původnímu rázu. Vyskytuje se tu čím dál více chráněných druhů.
Po cestě jsme viděli kvést smolničku obecnou, mochnu jarní, diviznu rakouskou, rožec rolní nebo suchomilný bojínek tuhý. Vrací se k nám opět rozrazil klasnatý, hvozdík kartouzek, mateřídouška časná a mateřídouška vejčitá.
Můžeme se zde setkat se zástupci hmyzu jako je prskavec menší, svižník polní nebo kudlanka nábožná. Žijí zde čtyři druhy mravenců – mravenec černolesklý, mravenec otročící, mravenec lesní a mravenec loupeživý.
Z motýlů vzácný otakárek ovocný a fenyklový, okáč strdivkový, modrásek vikvicový, ostruháček ostružinový anebo přástevník kostivalový, který je řazený mezi evropsky významné druhy. Vidět zde můžete ťuhýka obecného, žluvu hajní a dokonce byl slyšet i vzácný krutihlav obecný. Žijí zde také dva druhy samotářský včel, a to hrnčířka malá
a drvodělka fialová a tři druhy čmeláků – zemní, skalní a rolní.
Na konci vycházky nás čekalo příjemné překvapení.
Společnost ČSOP ONYX nainstalovala nad strání nad Floriánkem krásnou lavičku. Až tudy půjdete, můžete se posadit, odpočinout si a pokochat se pohledem na okolní přírodu. Z lavičky si také můžete načíst QR kód, kde se dozvíte spoustu dalších informací od ČSOP Onyx a o projektu LIFE SouthMoravia.
Exkurze byla velmi zajímavá a přínosná pro obě strany. Pan Jurek odpovídal na otázky účastníků exkurze. Vysvětloval a objasňoval nám konkrétní problémy s péčí o krajinu a probíhala živá diskuse.
Děkujeme všem, kteří na exkurzi přišli a všem majitelům pozemků, kteří již dali souhlas s pastvou.
Ne každá obec se může ve svém okolí pyšnit tak vzácným chráněným územím evropského významu, jako je naše lokalita Nad Floriánkem. Chovejme se k přírodě s úctou a respektem, ať tu po nás zůstanou stopy pestré stepi!
Nevstupujte neoprávněně na soukromé pozemky. Pohybujte se pouze po cestách.
A na závěr. Pan Jurek má na starosti nejen management krajiny, ale také brigády a praxe.
Nabídku letních brigád najdete na stránkách spolku Rezekvítek.
https://www.rezekvitek.cz/letni-brigady-na-rezekvitku-idc214
RESTART Jedovnice, z. s.